اقامتگاه بوم گردی :

بسیاری از مردم در مورد معنی اقامتگاه بوم گردی یا همان Ecolodge کنجکاو هستند.

این کلمه در سال 1990 به وجود آمد تا اقامتگاهی را توصیف کند که با بقیه اقامتگاه‌ها از نظر طریقه ساخته شدن و یا نوع فعالیت خود تفکیک می‌شود.

تور چابهار

تعریف بوم گردی

پیش از آنکه به اقامتگاه بوم گردی بپردازیم می خواهیم به شما تعریفی از بوم گردی را ارائه دهیم. احتمالا بارها واژه اکوتوریسم به گوش تان خورده است و شاید هم درباره آن اطلاعاتی داشته باشید. این کلمه از دو بخش  «اکو» یا «Eco» و «توریسم» یا «Tourism» تشکیل می شود. اکو برگرفته از زبان یونانی و به معنی آمیزه‌ ای از مفاهیم محیط‌زیست و زیستگاه است و توریسم هم معنای گردشگری می دهد. در فارسی کلمه بوم را معادل اکو قرار داده اند و به اکوتوریسم بوم گردی هم می گویند. با این اوصاف بوم گردی همان سفر مسئولانه ای است که بیش از هر چیز به طبیعت و حفظ آن توجه دارد. بوم گردی در واقع بازدید از زیست بوم یک منطقه است؛ به طوری که به هیچ یک از ویژگی های محیطی، فرهنگی، طبیعی و اجتماعی اصیل منطقه خدشه ای وارد نشود.

بوم گرد یا اکوتوریست، گردشگری است که به بازدید از یک منطقه و جاذبه های آن می رود و از امکاناتش استفاده می کند؛ اما کمترین اثر منفی را بر ساختار محیط می گذارد. بوم گرد خود را نسبت به محیط مسئول می داند و تلاش دارد تا الگوی زیستی و فرهنگی منطقه را حفظ کند.

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

حالا که در مورد بوم گردی دانستید، تعریف اقامتگاه بوم گردی کار سختی به نظر نمی رسد. این اقامتگاه ها برای پذیرایی از بوم گردان و البته سایر مسافران علاقه مند به حفظ ویژگی های محیط ساخته می شوند. در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین آسیب به محیط وارد آید و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان آشنا شود.

این اقامتگاه ها معمولا توسط افراد محلی اداره می شوند تا در انتقال ویژگی های اجتماعی و فرهنگی موفق تر عمل کنند. تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتا غذاهای سرو شده در آن نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شوند. توسعه پایدار گردشگری، احیای ارزش های سنتی و بومی، کمک به اقتصاد جامعه محلی و حفظ محیط زیست از فرصت هایی هستند که اقامتگاه های بوم گردی در اختیار جوامع می گذارند. این یک راه خوب برای به راه انداختن یک کسب و کار کوچک خانوادگی به شمار می آید.

اقامتگاه های بوم گردی صرفا جایی برای اقامت نیستند و همین موجب تمایز آنها از هتل ها و مهمانسراها می شود. این اقامتگاه ها خود می توانند به عنوان جاذبه، گردشگران را به سوی خود بکشانند؛ کسانی که می خواهند ساعاتی را دور از محل زندگی شان بگذرانند و در فرهنگ جامعه میزبان غرق شوند، چیزهای جدید یاد بگیرند و انرژی لازم برای ادامه فعالیت های شان را کسب کنند.

ویژگی های یک اقامتگاه بوم گردی

ویژگی های  یک اقامتگاه بوم گردی  و استاندارد  های  ان چیزی است که توسط  سازمان میراث فرهنگی تعریف می شود  و  بخشنامه های متعددی  در این حوزه فعالیتی وجود دارد ما در  اینجا  بطور خلاصه می گوییم که ویژگی های کلی این اقامتگاه ها چی هستند و نحوه ارائه خدمات در انها  چگونه است.

طراحی بومی

یکی از ویژگی هایی که به محض ورود به یک روستا یا شهر  توجه شما را به خود  جلب می کند  ساختار  خانه ها و ساختمان ها و نوع طراحی انهاست .

اقامتگاه های بوم گردی  هم به عنوان   نماینده ای از ویژگی های منطقه باید  معماری  سنتی  طراحی شده باشند  بیشتر  این نوع اقامتگاه ها خانه ها و بناهای قدیمی هستند که احیا و تجهیز شده اند تا مورد استفاده عموم مردم قرار  گیرند.

میزبانان در اقامتگاه بوم گردی

یکی از بهترین کسانی که می تواند فرهنگ مقصد را به شما ارئه کند  میزبانان اقامتگاه هستند  که لباس  محلی پوشیده اند و تلاش  می کنند به خوب به سوالات شما در زمینه فرهنگ پاسخ دهند.

این یکی از ویژگی های مهم اقامتگاه های بوم گردی  به شمار می ورد معمولا  میزبانان  این اقامتگاه ها وقت زیادی را با مسافران می گذرانند  وتلاش  دارند  تا بخش هایی از فرهنگ  منطقه را به انها یاد دهند.

خوراکی ها و نوشیدنی ها در اقامتگاه بوم گردی

بخش خوشمزه ها در اقامتگاه های بوم گردی  یکی از چیزهایی است که بسیاری را راهی این نوع اقامتگاه ها و شیفته  انها می کند. در طول اقامت در این اقامتگاه ها خبری از غذاهای روتین رستوران ها نیست  در اینجا اشپزی های محلی  و بیشتر خانوم ها برای شما نان محلی می پزند و غذاهای محلی برایتان اماده می کنند.

توجه به محیط زیست

اقامتگاه های  بوم گردی  راهی  برای کاهش  اسیب های گردشگری  به محیط زیست هستند.

ترویج اصول  حفاظت از محیط زیست  و توسعه پایدار  نقش  دارند.

مدیریت پسماند

یکی از کارهایی که باید در اقامتگاه های بوم گردی رعایت شود حفاظت از محیط زیست است،

صرفه جویی در مصرف آب

آب مایه حیات است و این روزها در بیشتر نقاط جهان وضعیت خوبی ندارد. سیستم های مختلفی برای کاهش مصرف آب تعریف شده است.

استفاده درست از انرژی

گاز و برق از انرژی هایی هستند که همه ما از آنها استفاده می کنیم. یک اقامتگاه بوم گردی خوب جایی است که به شکل مصرف این انرژی ها توجه دارد .

حتی می تواند آنها را با انرژی های تجدید پذیر جایگزین کند.

استفاده از پنل های خورشیدی یکی از بهترین چیزهایی است که در یک اقامتگاه بوم گردی به چشم می خورد. استفاده حداکثری از نور محیط و سیستم نورپردازی درست هم در کاهش مصرف بی رویه انرژی بی تاثیر نیست.

دکوراسیون اقامتگاه بوم گردی

وقتی  وارد  یک اقامتگاه  بومگردی  می شوید  باید کاملا حس کنید  که به یک خانه محلی قدم گذاشته اید.

حتی کارکنان  میزبانانی هستند که به شما فرصت داده اند  چند روزی  را در خانه شان بگذرانید.

مسلما  پوشش کف اتاق ها در  شمال و جنوب کشور باهم متفاوت است.

وجود کُرسی، صنایع دستی، نوع سفره و محل غذا خوردن، چیدمان رختخواب و تخت و ….

همه نشانگر دکوراسیون خانه های همان منطقه هستند.

باید حس حضور در خانه یکی از بومی ها را به شما بدهند.

در هر جامعه  محلی  مراسم خاصی وجود دارد این مراسم ممکن است مقیاسی  بزرگ داشته باشند.

یکی از مسئولیت های اقامتگاه های بومگردی  نشان دادن فرهنگ است. رقص ها و موسیقی های محلی، بازی های سنتی، لالایی ها و … همه و همه چیزهایی هستند که می توانید در اقامتگاه های بوم گردی شاهدشان باشید.

خدمات بهداشتی و رفاهی اقامتگاه بوم گردی

نوع ارائه خدمات در اقامتگاه های بوم گردی متفاوت هستند که در اینجا به موارد مهم آن اشاره می کنیم:

حمام و سرویس بهداشتی

گفتیم که اقامتگاه بومگردی  باید  بیشتر  سبیه یک خانه و مهمانان و میزبانان شبیه  اعضای یک خانواده باشند .

.دلیل دیگر حفظ شکل سنتی است و نمی توان آن را خیلی مدرن و امروزی کرد. البته حفظ بهداشت در این اقامتگاه ها به شدت مورد توجه قرار می گیرد و نباید نگران آن باشید.

نوع سرویس دهی اقامتگاه بوم گردی

در اقامتگاه های بومگردی  همه چیز بر عهده خودتان است.

شما به اینجا امده اید تا مانند محلی  ها زندگی کنید در اقامتگاه های بومگردی  خبری از خشکشویی نیست.

تنها یک اشپز خانه در انها وجود دارد .

جای خواب

معمولا سیستم خواب در اقامتگاه ها کف خواب است و تنها برخی از آنها تخت خواب دارند. به این موضوع توجه کنید و آن را از قلم نیندازید.

 

هزینه ها اقامتگاه بوم گردی

این تنها  یک دلیل ساده است برای انکه نظرتان را در مورد  این اقامتگاه ها عوض  کنید.

در واقع نوع خدمات در این اقامتگاه ها متفاوت است و همین تاثیری  مستقیم بر هزینه ها می گذارد.

شما در اقامتگاه بومگردی هزینه کمی می پردازید و خدمات کمتری نسبت به هتل ها دریافت می کنید.

 

رزرو اقامتگاه بوم گردی :

گروه آژانسهای هرمس به طور تخصصی به رزرو اقامتگاههای بومگردی سراسر ایران و جهان میپردازد و شما میتوانید با توجه به مقصد انتخابی سفرتان و نوع علاقه ای که دارید بهترین اقامتگاه بوم گردی را رزرو نمایی و از اقامت در آن اقامتگاه لذت ببرید.

همچنین برای آشنایی بیشتر با تورهای بوم گردی و اقامتگاههای بوم گردی صفحه اینستاگرام هرمس را دنبال کنید.