سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان :

سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان یادور ما برای برج ایفل میشوند.

برج ایفل به‌عنوان یکی از مشهورترین نمادهای شهر پاریس، در سال ۱۸۸۹ در این شهر ساخته شد. این برج از زمان ساختش تابه‌حال بیش از ۲۵۰ میلیون نفر بازدیدکننده داشته است. برج ایفل که توسط «الکساندر گوستاو ایفل» (Alexandre Gustave Eiffel) طراحی شده، به‌عنوان نمایشگاهی از فرهنگ دنیا و دریچه‌ای به‌سمت آن ساخته شده است.

برج در زمان‌ ساختش با اهانت و تمسخر بسیار از سمت پاریسی‌های آن زمان مواجه شد. آن‌ها نمی‌توانستند مطابقت این برج غول پیکر با شهر خوش منظره و چشم‌نوازشان را ببینند. تعداد قابل ملاحظه‌ای از هنرمندان طوماری را علیه ساخت این برج نوشتند. طومار آن‌ها این‌گونه آغاز می‌شد:

ما نویسندگان، نقاشان، مجسمه‌سازان، معماران و طرفداران پرشور زیبایی دست‌نخورده سابق پاریس، با تمام توان خود و با تمام خشم‌ خود علیه ساخت این برج به درد نخور و غول پیکر ایفل اعتراض می‌کنیم.

برج ایفل

با وجود تمامی مخالفت‌ها، برج ساخته شد و از آن زمان تاکنون این سازه‌ی عظیم فلزی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان همواره مورد ستایش گردشگران بوده است. جذابیت این آسمان‌خراش را می‌توان از کپی‌های پرزرق‌وبرق و در عین حال، بی‌ارزش آن دریافت که در نقاط مختلف جهان ساخته و به نمایش گذاشته شده‌اند. دهه‌ها است که شهرهای مختلف از پاریس تقلید می‌کنند و سازه های مشابه برج ایفل را برای خود می‌سازند.

قدیمی‌ترین نمونه در این میان، برج بلک‌پول در لانک‌شایر در شمال انگلستان است که در سال ۱۸۹۴ ساخته شد و ۱۵۸ متر ارتفاع دارد. یکی دیگر از نسخه‌های معروفی که از روی برج ایفل ساخته شد، متعلق به هتل پاریسین ماکائو است که اقامتگاهی لوکس با امکانات تفریحی فراوان در بخش چینی ماکائو است.

حدود ۸۰ کپی از برج ایفل در جهان وجود دارد .

نه نسخه‌ی ماکائویی ایفل و نه هیچ‌کدام از کپی‌های دیگر آن از نظر زیبایی و شکوه با برج پاریسی ایفل برابری نمی‌کند. بلندی برج ایفل پاریس حدود ۳۰۰ متر است و اگر آنتن روی آن را نیز حساب کنیم، ارتفاع آن به ۳۲۴ متر نیز می‌رسد.

بلندترین (۱۶۵ متر) و معروف‌ترین نمونه در میان کپی‌های انجام گرفته از روی برج ایفل، برجی است که در لاس‌وگاس قرار دارد. دو شهر به نام پاریس در ایالت‌های تگزاس و تنسی هم هرکدام ایفل‌های خود را ساخته‌اند. در ادامه‌ی این مقاله ازهرمس نگاهی می‌اندازیم به چند نمونه از کپی های برج ایفل. به خاطر داشته باشید که حدود ۸۰ کپی برج ایفل در نقاط مختلف جهان وجود دارد.

 ۱. مونته گوربیا (Monte Gorbea)، شمال اسپانیا

در ایالت باسک در شمال اسپانیا، یک برج مشابه با برج ایفل در منطقه حومه شهری وجود دارد. این سازه فولادی تقریبا در ارتفاع ۱۵۰۰ متری و در قله مونته گوربیا قرار دارد. از سال ۱۹۹۴ تاکنون، این کوه به‌عنوان یک پارک طبیعی برای حفاظت از انواع گیاهان شگفت‌انگیزی همچون درخت‌های راش و گونه‌های جانوری همچون گراز وحشی شناخته می‌شود.

بدل برج ایفل در اسپانیا

۲. پاریس؛ تگزاس، ایالات متحده‌ی آمریکا

انگیزه‌ی ساخت ایفل‌های تقلبی در شهرهای مختلف را خیلی راحت می‌توان حدس زد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، این است که هر پاریسی باید یک ایفل داشته باشد. ساکنان شهر پاریس در ایالت تگزاس هم با همین انگیزه این کار را کردند. اشتباه نکنید؛ آنچه روی برج می‌بینید واقعا یک کلاه است.

ایفلی که در تگزاس بنا شده تا به امروز تنها نسخه‌ای است که کلاه قرمز رنگ گاوچران‌های تگزاسی را بر سر گذاشته است. این برج در سال ۱۹۹۳ و توسط اتحادیه‌ی آهنگران منطقه ساخته شد. کلاه برج، پنج سال پس از احداث آن و زمانی روی آن قرار داده شد که عده‌ای از محلی‌ها می‌خواستند برج ۲۰ متری خودشان را برای شکست دادن رقیب‌خود در تنسی مرتفع‌تر کنند. ارتفاع اصلی این برج یک شانزدهم نسخه‌ی واقعی آن است.

بدل برج ایفل در پاریس آمریکا

۳. پاریس؛ تنسی، ایالات متحده‌ی آمریکا

برج ایالت تنسی ، در ابتدا سازه‌ای چوبی در دانشگاه «کریسشن» برادرز بود و بعدها در سال ۱۹۹۳، به پارک یادبود شهر انتقال یافت. اندازه‌ی این برج، یک بیستم برج معروف فرانسوی است و پس از آن که چوب‌های آن رو به تخریب گذاشت، تبدیل به سازه‌ای فلزی شد. این شهر کوچک و برج آن در ۸۵ مایلی شمال غربی نشویل واقع شده‌اند.

۴. پراگ، جمهوری چک یکی از زیباترین سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان 

یکی از زیباترین سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان برج پترین در شهر پراگ است.

در همان زمانی که بحث‌های داغی در پاریس در مورد برج تازه افتتاح شده ایفل شدت داشت، مردم کشور چک تصمیم به به ساخت یک برج مشابه در شهر پراگ گرفتند که ساخت این برج ۲ سال پس از ایفل به پایان رسید. موقعیت برج پترین (Petrin lookout tower) که در ابتدا به‌عنوان برج مخابراتی کاربرد داشت، روی تپه پترین است. این موقعیت، برج پترین را بسیار جذاب کرده، چراکه از فراز این برج می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی را از رودخانه ولتاوا تماشا کنید.

برج دیده بانی پترین پراگ

 ۵. لاس وگاس ، آمریکا یکی از سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان

کپی ۱۶۵ متری برج ایفل در ایالت لاس‌وگاس، به یکی از هتل‌های آن تعلق دارد. این هتل که با دکوراسیونی به سبک فرانسوی‌ها ساخته و با جاذبه‌های گردشگری آن آراسته شده است، در سال ۱۹۹۹ آغاز به کار کرد و برجی که در آن قرار داده شده است، از نظر ارتفاع، حدود نصف نسخه‌ی اصلی آن است. در ازای پرداختن فقط ۱۴ الی ۱۹ دلار می‌توان به بالای برج رفت و از تماشای مناظر عالی نوار لاس‌وگاس (the Strip) لذت برد. طاق پیروزی این هتل، برخلاف نمونه‌ی واقعی آن در پایتخت فرانسه که بیش از یک مایل با برج ایفل واقعی فاصله دارد، درست در کنار ایفل لاس‌وگاسی قرار گرفته است و بخشی از املاک این هتل ۳۰۰۰ اتاقه به شمار می‌آید.

برج ایفل لاس وگاس

 

۶.  توکیو، ژاپن نسخه ژاپنی سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان 

نسخه ژاپنی برج ایفل، خودش در اوج شایستگی به‌عنوان نماد یک شهر شناخته می‌شود. برج توکیو (Tokyo Tower) دارای ۳۳۳ متر ارتفاع است و در سال ۱۹۵۸ در شهر توکیو پایتخت کشور ژاپن ساخته شد. از زمان ساخت این برج تاکنون، بیش از ۱۵۰ میلیون بازدیدکننده  از سکوی دید باز آن بازدید کرده‌اند. برج به رنگ قرمز و آبی رنگ‌آمیزی شده است تا به‌صورت متمایزی دیده شده و از تصادف هواپیماها جلوگیری شود!

برج توکیو

۷. سوکره، بولیوی

در شهر سوکره (Sucre) در بولیوی می‌توانید برج ایفل کوچک را بیابید. گوستاو ایفل، چند سازه را در پایتخت کشور بولیوی یعنی شهر لاپاز طراحی کرد. این برج ۲۰ سال پس از برج ایفل ساخته شده و دولت بولیوی در ساخت آن نقش داشته است. این برج به‌طور قابل توجهی کوچک‌تر از برج ایفل است، ولی همیشه به اینکه توسط مرد بزرگی طراحی شده است، مباهات می‌کند! این برج برای خدمات هواشناسی استفاده می‌شده است.

بدل برج ایفل در سوکره بولیوی

 

۸. دنیای والت دیزنی

نمونه‌ی دیگری از برج ایفل، زینت‌بخش غرفه‌ی فرانسه در نمایشگاه جهانی Epcot در والت دیزنی ورلد است. وقتی که بازدیدکنندگان این پارک موضوعی از تماشای میکی و گوفی فارغ شدند، می‌توانند به کنار رود سن پناه ببرند و کمی حال‌وهوای پاریس را تجربه کنند. برج ایفلی که در این محوطه ساخته شده، یک‌دهم اندازه‌ی برج واقعی ارتفاع دارد؛ اما سازندگان آن خیلی به ایده‌های گوستاو ایفل وفادار نمانده‌اند.

 ۹. آلزاس، فرانسه

جدیدترین مشابه برج ایفل را می‌توان در خود خاک فرانسه یافت. «برج بلودره» (Belvedere Tower) که در سال ۱۹۹۷ میلادی ساخته شده است، به‌طور اختصاصی برای خدمات پخش رسانه‌ای استفاده شده و متاسفانه به‌عنوان جاذبه گردشگری شناخته نمی‌شود. برج بلودره که در ارتفاع ۱۹۴ متری قرار گرفته است، به‌عنوان بزرگترین برج مخابراتی فرانسه شناخته می‌شود.

برج بلودره آلزاس فرانسه

۱۰. گواتمالا سیتی؛ گواتمالا

برج‌های ایفل کمی در آمریکای لاتین وجود دارد. از نظر فنی سازه‌ای که در کشور گواتمالا قرار دارد را نمی‌توان یک کپی دانست. این سازه در سال ۱۹۳۵ ساخته شد و با نام «برج مصلح» (Tower of the Reformer) شناخته می‌شود. این سازه یادآور بنای معروف پاریسی است و برای احترام به رئیس‌جمهور سابق گواتمالا به نام «جاستو روفینو باریوس» بنا شد. در ابتدا یک ناقوس در بالای این سازه قرار داشت. اما این ناقوس بعدها جای خود را به یک فانوس بخشید.

کپی برج ایفل در گواتمالا

۱۱. پاریژ؛ روسیه

روستای پاریژ (برگرفته از اسم پاریس)، روستایی در استان چلیابینسک روسیه است که در فاصله‌ای دورتر از ۱۷۷۰ کیلومتری شرق مسکو قرار دارد. برج ایفل این روستا، در حقیقت یک برج مخابراتی با ارتفاعی در حدود ۵۰ متر است. این برج در سال ۲۰۰۵ بنا شد.

۱۲. برازیلیا، برزیل

برزیلی‌ها نیز یک نسخه مشابه برج ایفل را در پایتخت کشورشان، یعنی شهر برازیلیا احداث کرده‌اند. برج تلویزیون برازیلیا (Brazilia TV Tower) ارتفاعی حدود ۲۲۴ متر دارد. در ارتفاع ۷۴ متری برج یک سکوی دیده‌باز وجود دارد که هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار گردشگر از آن بازدید می‌کنند. با وجود اینکه این برج به بزرگی ایفل نیست، ولی برج تلویزیون برازیلیا از تمام ساختمان‌های دیگر شهر بلندتر است.

برج تلویزیون برازیلیا

 

۱۳. اسلوبوزیا؛ رومانی

کپی برج ایفل رومانی

یکی از کپی ترین و شبیه ترین سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان را می‌توان در اسلوبوزیا پیدا کرد؛ شهری کوچک که در شرق رومانی واقع شده است. این سازه که به‌سختی به ۵۳ متر می‌رسد، در املاک شخصی و با هزینه‌ی یک میلیاردر رومانیایی ساخته شده است.

۱۴. لاهور؛ پاکستان

شاید باورش سخت باشد که یکی از کپی ترین سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان در شهر لاهور پاکستان باشد و اینجا هم برج ایفل خود را داراست . آنجا هم می‌توان از برج بالا رفت و منظره‌ای متفاوت از شهر را از بالای برج تماشا کرد.

کپی برج ایفل لاهور

۱۵. گومز پالاسیو؛ ایالت دورانگو، مکزیک

گومز پالاسیو شهری کوچک در فاصله‌ی تقریبا ۲۱۵ مایلی شرق مونترری است و برج آن، تقلید مکزیکی‌ها از فرانسوی‌ها است. سازه‌ی مکزیکی‌ها فقط یک ششم اندازه‌ی برج واقعی ایفل است.

 ۱۶. ریگا، لتونی

منصفانه باید بگوییم که این برج تفسیری مستقل از برج ایفل است که در شهر ریگا در کشور لتونی قرار گرفته است. این برج که ارتفاعش در حدود ۳۶۹ متر است، بلندترین برج مخابراتی خودایستا در اتحادیه اروپا است! این سازه آینده نگرانه دارای یک سکوی دید باز است که چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای از محیط پیرامون خود را ارائه می‌دهد.

بدل برج ایفل در ریگا لتونی

۱۷. صوفیه؛ بلغارستان

کپی برج ایفل در نزدیکی شهر صوفیه در منطقه‌ای قرار دارد که به‌عنوان پاریس کوچک (Little Paris) شناخته می‌شود. روی سکویی با دیوارهای شیشه‌ای که در یک سوم پایین برج نصب شده است، یک رستوران مشغول به کار است. ایفل بلغارستانی با ۳۲ متر ارتفاع، حدودا یک دهم برج ایفل واقعی است.

۱۸. شنزن ؛ چین یکی از کپی ترین سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان

کپی برج ایفل چین

پارک موضوعی پنجره‌ای رو به جهان در شنزن به‌خاطر در اختیار داشتن بیش از ۱۰۰ کپی از جاهای دیدنی معروف جهان به خود می‌بالد. برج ایفل چین با ارتفاع ۱۱۰ متر در شهری درست در نزدیکی هنگ‌کنگ واقع شده و بر اهرام مصر و تاج‌محل در این پارک سایه افکنده است.

 ۱۹. سیدنی، استرالیا

برج AWA در شهر سیدنی استرالیا یک مجموعه اداری است که در سال ۱۹۳۹ ساخته شد. به‌منظور دور زدن محدودیت‌های حداکثر ارتفاع برای ساختمان‌ها در سیدنی و الهام گرفتن از برج ایفل، مالکان این سازه تصمیم گرفتند که یک فرستنده بزرگ را در بالای برج بسازند. این سازه برای سال‌های زیادی بلندترین سازه شهر سیدنی محسوب می‌شد تا این‌که تعدادی آسمان‌خراش از آن سبقت گرفتند!

برج AWA سیدنی

 

۲۰. فس؛ مراکش

برج ایفلی که در مراکش ساخته شده در حقیقت نمادی از دوستی بین فرانسه و مراکش است.

۲۱. بلک‌پول؛ انگلستان اولین برج کپی سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان

برج ایفل در انگلستان

برج بلک‌پول، قدیمی‌ترین سازه‌ی شناخته‌شده‌ای است که به تقلید از برج ایفل ساخته شده است. این برج که در سال ۱۸۹۴ ساخته شد، معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این شهر ساحلی به شمار می‌آید که با ارتفاع ۱۵۸ متری، آسمان آن را به تسخیر خود درآورده است.

۲۲. فیلیاترا؛ یونان

شهرک فیلیاترا در یونان، معروف به پاریس کوچک در ۱۷۳ مایلی جنوب غربی آتن، محل استقرار یک کپی ۲۶ متری از برج ایفل است که دقیقا در ورودی آن قرار داده شده است. این سازه توسط یک مجسمه‌ساز و پزشک یونانی به نام «هریس فورناراکیس» طراحی شده و می‌توان گفت این برج، تنها جاذبه‌ی گردشگری منطقه‌ای ناشناخته و خلوتی است که هیچ بازدیدکننده‌ای ندارد.

۲۳. لیون ؛ فرانسه ،دومین سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان در فرانسه 

برج ایفل لیون فرانسه

سازه‌ی فولادی برج متالیک فورویر (Metallic Tower of Fourvière)، شباهت‌های بسیاری با برج واقعی ایفل در پاریس دارد. این برج در سال ۱۸۹۴ ساخته شد، اما دو دهه طول کشید تا در نمایشگاه یونیورسال ۱۹۱۴ لیون به‌طور رسمی به جهانیان معرفی شد.

۲۴. برلین؛ آلمان

طراحی برج مخابراتی برلین (Funkturm Berlin) که در سال ۱۹۲۶ ساخته شد، متعلق به یک معمار آلمانی به نام «هنریش استرومر» (Heinrich Straumer) است. با اینکه گوستاو ایفل در انجام این کار نقشی نداشت، اما شباهت‌های این برج را با سازه‌ای که چهار دهه پیش از آن در پاریس بنا شد را به‌وضوح می‌توان دید.

۲۵. تیاندوچنگ؛ چین

برج ایفل در تیاندوچنگ چین

تیاندوچنگ یا به‌عبارتی پاریس جعلی چین، نوعی رشد بی‌رویه و هرزه‌رویی شهری در چین است که از نظر معماری، شباهت‌های تکان‌دهنده‌ی با پاریس دارد و همین شباهت‌ها آن‌ها را بر آن داشته است که نسخه‌ی خودشان را از برج ایفل بسازند. در حقیقت، این شهر در سال ۲۰۰۷ و با همین هدف ساخته شد که شبیه پاریس باشد. ساکنان این شهر حتی یک خیابان شانزه‌لیزه هم برای خود دارند. با اینکه ظرفین تیاندوچنگ فقط ۱۰ هزار نفر است، گفته می‌شود که جمعیتی کمتر از ۲۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند و از همین حیث، به شهر ارواح شبیه است.

۲۶. سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان و اینبار جزیره‌ کیش ؛ ایران

بله؛ درست خواندید! جزیره‌ی کیش ؛ ایران. برج ایفل کیش با ارتفاع ۳۰ متر در یکی از مراکز خرید این جزیره ساخته شده و یکی از جاهای دیدنی کیش است. هزینه‌ی ساخت این برج حدود ۱۳ میلیارد ریال بود که یکی از بازاریان کیش آن را تقبل کرد تا به ‌وسیله نمایی از برج ایفل در ایران، گردشگران را جذب این جزیره کند.

برج ایفل کیش ایران

بانوی آهنین فرانسه اولین بار در نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ پاریس به نمایش گذاشته شد. الکساندر گوستاو ایفل، معمار این جاذبه‌ی گردشگری پاریس، شاهکار فلزی مشبک خود را با این نیت بنا کرد که تنها ۲۰ سال برپا باشد. اما دهه‌ها پس از آن زمان نه‌تنها برج پاریسی همچنان پابرجا است، بلکه نمونه‌های دیگری هم از آن یا با الهام گرفتن از آن در نقاط مختلف جهان، از چین گرفته تا آمریکا و حتی پاکستان و ایران ساخته شده است. هیچ‌کدام از کپی های برج ایفل که در بالا گفته شدند، کاملا شبیه به برج پاریسی نیستند؛ اما همگی DNA یکسانی دارند و نمی‌توان شباهت‌های آن‌ها را منکر شد. یک سوال در اینجا مطرح می‌شود و آن، این است که دنیا، به چند ایفل نیاز دارد؟

با سازه های مشابه برج ایفل در سراسر جهان آشنا شدید.

پیشنهاد هرمس به شما :

برای کسب اطلاعات گردشگری و همچنین دیدن پکیجهای تور صفحه اینستاگرام هرمس را دنبال کنید.

آشنایی با جاذبه های زیبا دنیا :

برای آشنا شدن یا جاذبه های گردشگری دنیا صفحه اینستاگرام هرمس را دنبال کنید.

تورهای گردشگری :

برای دریافت اطلاعات و خرید و مشاوره تورهای مسافرتی خارجی و داخلی با همکاران ما در آژانس هرمس در تماس باشید.

+6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.