پارک ملی ساوو در کنیا

پارک ملی ساوو  در کنیا ( TSAVO National Park ) از قدیمی ترین و پهناور ترین پارکهای ملی کنیا و آفریقاست که با عبور راه آهن و جاده اصلی نایروبی به مومباسا به دو پارک ساووی غربی با مساحت 9 هزار کیلومتر تا مرز تانزانیا در جنوب و ساووی شرقی با 12 هزار کیلومتر تقسیم شده است.این پارک ۴ درصد از مساحت کنیا را تشکیل داده.و آبشارها، ساوانا، تپه های آتشفشانی، فلات ها و انواع حیات وحش را در خود جای داده است.

پارک ملی ساوو شرق  و پارک ملی ساوو غرب :

این دو پارک ملی جداگانه هستند. Tsavo حدود 22000 کیلومتر مربع مساحت دارد و یکی از بزرگترین پارک ها در کنیا است. این پارک با خط راه آهن مومباسا به سایر نقاط کشور به دو بخش تقسیم شده است. پارک ملی زیبا با دشت های باز بزرگ و برخی از ویژگی ها شامل چشمه Mzima، مرداب ها و دریاچه جیپ. بعضی از حیوانات در این نقطه پرندگان، فیل ها، کرگدنها و پلنگ ها هستند.

 

  • پارک ملی ساوو شرق (Tsavo East) 

یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک‌های ملی کنیا است که ۱۱٬۷۴۷ کیلومتر مربع وسعت دارد. گشایش‌یافته در ۱۹۴۸، این پارک در ناحیه تائیتا-تاوتا در استان ساحلی قرار گرفته. پارک به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده که توسط راه‌آهن از هم جدا می‌شوند. نام پارک از رودخانه ساوو می‌آید؛ رودی که از از غرب به شرق این پارک ملی در جریان است. انتهای غربی پارک به مرز تانزانیا می‌رسد. ساووی شرقی در بین نایروبی و مومباسا قرار دارد و به فیل های بزرگش معروف است.

  • پارک ملی ساوو غرب (Tsavo West)

در استان ساحلی کنیا قرار دارد و در مجموع ۹۰۶۵ کیلومتر مربع گستردگی دارد. جادهٔ A109 نایروبی-مومباسا و راه آهن این منطقه این پارک را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. بخش شرقی و غربی به همراه بخش‌های حفاظت شده منطقه حفاظت شده ساوو را می‌سازد.

ساووی غربی با چشم‌اندازی از کوه‌های آتشفشانی خودنمایی می‌کند درحالی‌که ساووی شرقی زمین‌هایی هموار دارد. پارک ملی ساوو مقصدی ایده‌آل برای افرادی است که به‌دنبال جایی برای تنهابودن و حریم‌شخصی و اکتشاف در حیات‌وحش می‌گردند.

 فلات یاتا که از جریان گدازه های کوه آتشفشانی سابوک در شمال این ناحیه شکل گرفته، از بزرگترین فلات های گدازه ای دنیا به شمار میرود. بقایای آتشفشانی ماشیتانی در ساووی غربی، صخره عظیم موداندا، آبشار لوگارد و چشمه های آب شیرین مزیما و هزاران پدیده دیگر طبیعی جاذبه های این پارک را تشکیل میدهند.

رودخانه های پارک ملی ساوو

رودخانه های دائمی و فصلی متعددی از جمله رودخانه های اتی، ساوو و گالانادر بستر این پارک جریان دارند که محل تجمع حیوانات گوناگون است.اغلب دارای تعداد بالایی از اسب آبی و کروکدیل های عظیم الجثه اند.

باتلاق های وسیعی در نقاط مختلف پارک وجود دارد که مکان مناسبی برای گله های فیل و بوفالو در فصول بارش در این پارک است.

بیش از450 گونه پرنده در این پارک یافت میشود.از این جمله میتوان به عقاب مارشال، عقاب ماهیخوار ،هرن بیل ، سکرتری برد و انواع گوناگون کبک و قرقاول اشاره کرد.

جانوران

حیات وحش پارک ملی ساوو غرب بسیار گسترده است. برخی از جانوران آن عبارتند از: اسب آبی، کرگدن سیاه شرقی، گاومیش، فیل بیشه، پلنگ و شیر ماسای.

جانوران کوچکتر آن عبارتند از: شب‌دوست، گاوگوزن، کودوی کوچک و زرافه کلیمانجارویی.

 

 برای مطالعه پکیج تور کنیا و آفریقا کلیک کنید.

و نیز برای آشنایی با جاذبه های گردشگری کنیا با هرمس همراه باشید.

هرمس را در اینستاگرام دنبال کنید.